• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası


 13.YI
LIMIZDA, Ankara'da Mutfak Tadilatı  ve Mutfak Dolabı İmalatı hizmetlerimize, 

  Kalitesi ve Garantisiyle Devam Ediyoruz. 

 

www.mutfaktadilat.com                                                                                          ANKARA

MUTFAK DOLABI KAPAK MODELLERİ

MUTFAK DOLABI KAPAKLARI ve MUTFAK DOLABI KAPAK MODELLERİ 

Mutfak dolabı kapak alternatiflerini anlatmadan önce sizlere, mobilya/mutfak dolabı sektöründe kullanılan ana malzemeler olan Sunta (Yonga Levha), MDF, Suntalam ve MDFlam hakkında genel bilgi vermenin doğru olacağını düşünüyoruz. Bu malzemeler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, rahatlıkla mutfak kapakları arasındaki farkları anlayabilir, bu şekilde piyasada oluşan, mutfak fiyatları  farklılıklarını kendiniz de değerlendirebilirsiniz. Malzeme farkının yanı sıra, mutfak fiyatları, bulunduğunuz şehire göre de değişebilir. Kısaca söylemek gerekirse, Ankara Mutfak Dolabı Fiyatları ile İstanbul Mutfak Dolabı Fiyatları, işçilik maliyetleri nedeni ile farklılık gösterebilir.

Bilindiği üzere ahşap dış etkenlerden çok etkilenebilen, hava sıcaklığı ve nemine göre form değiştiren bir malzemedir. Sadece yüksek kalitedeki ahşap malzeme, doğru bir kurutma işlemi sayesinde evlerimizde kullanılabilir hale gelir. Yüksek kalitedeki bir ahşap malzemenin bulunmasının zor olmasının yanısıra fiyatının da yüksek olmasından dolayı, mobilya sektöründe ahşap türevi olan stabil malzemelerin kullanılması zorunluluğunu beraberinde getirmiştir. Bu malzemeler Sunta ve MDF'dir. Sunta, Suntalam ne demek? veya MDF, MDFlam ne demek? sorularının yanıtlarını aşağıda anlatmaya çalıştık.

Boyutları nedeni ile işe yaramayan nitelikli ve niteliksiz ahşap malzemeler, ağaç kabuğu, düşük sınıflı ahşap tomruklar, fındık kabuğu, her türlü ahşap türevi malzemelerin talaş haline getirildikten sonra (sunta), toz haline getirildikten sonra (mdf), tutkal ile karıştırıldıktan sonra, yüksek basınç altında bir araya getirilerek oluşturulmuş 210x280 cm, 183x366 cm ölçülerinde, 4/6/8/12/16/18 mm kalınlığında plaka şeklindeki stabil malzemelerdir.

"LAM" ise; iki adet aydinger kağıdı arasına konulan desen kağıdının melamin reçinesi kullanılarak preslenmesi sonucu elde edilen 0,2mm kalınlığında, yanma, çizilme ve suya karşı çok dayanıklı, kolay temizlenebilir hijyenik bir malzemedir. Sunta ve MDF plakası yapılırken, katman olarak görünen yüzeylerine "lam" preslendiğinde Suntalam ve MDFlam malzemeleri yaratılmış olur. Anlaşılacağı üzere, Her iki malzeme de suya, çizilmeye, hijyene karşı oldukça dayanıklı malzemelerdir. Bu malzemeler doğru işlendiği takdirde uzun süre kullanılabilir.

Malzemenin doğru işlenmesi nasıl oluyor?

Yukarıda anlattığımız üzere, Suntalam ve MDFlam malzemeler büyük plakalar (210x280cm, 183x366cm) halindedir. Mutfak dolabı gövdesinde ve mutfak dolabı kapak kısmında kullanılmak üzere ebatlanması / kesilmesi gerekir. Bu malzemeler kesildiğinde, kesilen kısımlarında Suntalam da talaş görüntüsü, MDFlam da ise  daha yoğun lif görüntüsü oluşur. Her ne kadar malzeme yüzeyde sağlam bir malzeme ise de, kesilen yüzeyler (kalınlık kısımları) suya ve neme karşı dayanıklı değildir. Bu nedenle bu yüzeylere plastik masif (PVC) denilen malzeme yapıştırılır. Bu kısımdaki yapışma kalitesi aynı zamanda malzemenin doğru işlenmesi anlamı taşımaktadır. Plastik masif (PVC) çekilme işi çoğunlukla PVC kaplamalı mutfak kapağı ile karıştırılmaktadır. Bunlar birbirinden tamamen farklı kavramlardır. Aşağıda PVC kaplama / Balon Kapak / PVC membran kapak alternatifini okuduğunuzda arasındaki farkı daha rahat anlayabilirsiniz.

Suntalam / MDFlam Kapaklı Mutfak Dolabı Modelleri: Malzeme fiyatının uygun olmasının yanı sıra, işçiliğinin de kolay yapılabilmesinden dolayı, ekonomik mutfaklarda tercih edilen kapaklardır. Ekonomik olması kötü veya dayanıksız olduğu anlamını taşımamalıdır. Doğru renk seçimi ile mutfağınızda rahatça kullanılabilinir,  diğer kapak alternatifleri ile beraber kullanılarak, genel mutfak fiyatınızı düşürebilir, farklı tarzda mutfaklar yaratabilirsiniz. Bu kapak seçeneğinde, kapak kenarları düzdür ve yüzeyle aynı renkli PVC masif yapıştırılmıştır. Dış etkenlerden zarar görme olasılığı düşük olmasına karşın, çizildiği takdirde tamiri mümkün değildir.

PVC Kaplama / Balon Kapak / PVC Membran Kapaklı Mutfak Dolabı Modelleri: Plastik malzeme tek taraflı MDFlam üzerine preslenir. Preslenebilecek yüzey seçenekleri çok fazladır. Bu kapak seçeneğinde kapak malzemesinin içi mutlaka MDF dir. Kapak kenarları yüzey malzemesi ile tek parça şeklinde dönülmüştür. Ahşap desenli formlar dışında, parlak yüzey seçenekleri tercih edilerek, ekonomik şekilde lake veya ahşap kapaklı mutfak görsellerine ulaşılabilinir. Dış etkenlerden zarar görme olasılığı çok fazladır, çizildiği takdirde tamiri mümkün değildir.

Akrilik Kapaklı Mutfak Dolabı Modelleri: MDF malzeme üzerine, birçok renk alternatifi bulunan akrilik malzemenin preslenmesinden oluşur. Teknolojisinin yeni olması nedeni ile malzeme fiyatı pahalıdır. Bu malzemeyi daha dayanıklı MDFlam kapak olarak da tanımlayabiliriz. İşçiliğinin de kolay yapılabilmesinden dolayı, bir çok mutfak imalatı yapan firma tarafından tercih edilmektedir. Bu kapak seçeneğinde, kapak kenarları düzdür ve yüzeyle aynı renkli veya çift renkli PVC masif yapıştırılmıştır. Dış etkenlerden zarar görme olasılığı düşük olmasına karşın, çizildiği takdirde tamiri mümkün değildir.

Mat Lake / Parlak Lake Kapaklı Mutfak Dolabı Modelleri: MDF malzeme üzerine, RAL renk kartelası dışında istenilen renklerde boya işlemi ile oluşturulur. Bu kapaklar, boya işçiliği nedeni ile diğer alternatiflere göre daha pahalıdır. Bu kapak seçeneğinde, kapak kenarları yüzeyle aynı renkli boyanır. Dış etkenlerden zarar görme olasılığı düşük olmasına karşın, çizildiği takdirde tamiri mümkündür. Lake ürün grubu tercih edildiği taktirde, evinizin diğer kısımları içinde kullanabileceğiniz genel bir renk oluşturabilirsiniz. Örneğin, mutfak kapak renklerinizle aynı kapı, dolap, süpürgelik vb. Genellikle mat lakelerde yedi, parlak lakelerde on üç kat boya işlemi yapılır. Çoğu firma boya maliyetini düşürmek için, kapağın iç kısımlarını boyamaz ve bu miktarlarda boya kullanmaz. Lake kapaklı bir mutfak dolabında mutlaka kapağın tüm yüzeyleri aynı işçilik ve malzeme ile boyanmalıdır. CAGGA Lake Mutfak Dolabı Modellerinde çift taraflı lake boyama işlemi standarttır. Tek taraflı boyanmış bir lake ürün yerine diğer alternatifleri seçmenizi tavsiye ederiz.


INSTAGRAM
GÜNCEL ÇALIŞMALARIMIZI TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.